Kontrola celno-skarbowa nowe uprawnienia KAS

Kontrola celno-skarbowa nowe uprawnienia KAS

[:pl]

Projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej trafił obecnie do konsultacji publicznych

Nowelizacja obwiązującej od marca 2017 roku ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej niesie ze sobą sporo istotnych zmian – w szczególności w sferze rozszerzenia uprawnień kontrolnych oraz sposobu ich przeprowadzania.

Zdaniem autorów projektu – nowelizacja jest odpowiedzią na doświadczenia zgromadzone w ciągu ostatniego roku, jak również i koniecznością sprawniejszej i bardziej skutecznej walki z wyłudzeniami podatkowymi. Nowe prawo przedstawione w opublikowanym już dokumencie budzi jednak wiele kontrowersji i wątpliwości środowisk prawnych, podatkowych oraz samych przedsiębiorców.

Kontrola bez obecności podatnika

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych zmian zaproponowanych w nowelizacji jest możliwość wszczęcia kontroli bez obecności podatnika lub jego formalnego reprezentanta. Kontrolerzy będą mogli wręczyć dokumenty dowolnemu pracownikowi danego przedsiębiorstwa i przystąpić do czynności.

„Kontrahent kontrolowany”

Kontrolerzy będą mogli wystąpić do kontrahentów sprawdzanego przedsiębiorstwa o udostępnienie informacji i dokumentów związanych z wybranymi transakcjami – w tym Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Poszerzony zostanie tym samym zakres kontroli krzyżowych – o nowe grupy podmiotów w tym dostawców, przewoźników, magazynierów, pośredników itp. W praktyce oznacza to, że każda firma współpracująca nawet w mikro skali z kontrolowanym podmiotem będzie mogła zostać poddana kontroli w postaci „reakcji łańcuchowej”.

Fałszywe faktury

Fiskus  kontynuuje walkę z tzw. pustymi fakturami oraz handlem kosztami, które w skali roku przynoszą budżetowi olbrzymie straty z tytułu wyłudzeń.

Naczelnik urzędu celno-skarbowego otrzyma uprawnienia pozwalające mu na przygotowywanie postępowań wobec podmiotów podejrzewanych o ten proceder.

Kontrola banków

Na wezwanie KAS dany bank będzie zobowiązany do ujawnienia informacji na temat właściciela rachunku, który zostanie zaklasyfikowany jako „podejrzany” przez specjalny algorytm. Na celowniku znajdą się konta służące do utajania dochodów oraz obrotu nieopodatkowanego.

W przypadku niezastosowania się do polecenia KAS – bankowi grozi grzywna w wysokości 10 tys. złotych.

Finalna korekta podatków

Możliwość składania korekt zostanie ograniczona. Podatnik akceptujący wnioski z przeprowadzonej kontroli będzie mógł złożyć korektę deklaracji podatkowej lecz będzie ona ostateczna, bez możliwości dokonania kolejnej poprawy.

Księgowość Katowice – z Torite

Dla klientów z terenu Katowic proponujemy kompleksową ofertę księgowości dla firm realizowaną przez profesjonalistów branży księgowej oraz doradztwa podatkowego.

Zapewniamy Państwa firmom spokój w obszarze dynamicznie zmieniającego się prawa podatkowego oraz rosnącej presji organów kontrolnych. Sprawdź naszą ofertę księgowości dla firm.

[:]

 Zbrodnia Vatowska

20 kwietnia, 2022

Zbrodnia Vatowska

 Czy ryczałt się opłaca?

5 kwietnia, 2022

Czy ryczałt się opłaca?